top of page

Diz Üstü Bacak Protezi 

Diz eklemi üzerinden kalça eklemi arasında uyluk kemiği seviyesinde oluşan kayıplara uygulanan protezlerdir.

En iyi diz üstü bacak protezi hangisidir?

Kişiye uygun protezler belirlenirken kullanıcının fiziksel durumu, aktivitesi, ihtiyaçları belirlenir ve ekonomik durumuna uygun protez seçilir. En iyi protez kullanıcının ihtiyaçlarını karşılayan, giyip çıkarması kolay, aktivite seviyesine uygun, hafif ve tedarik ederken bütçesini zorlamayan protezdir.

diz üstü protez.jpg

Diz üstü protez çeşitleri nelerdir?

Soket uygulama tipine göre protezler;

 • Esnek iç soketli diz üstü protezleri

 • Silikon liner pim sistemli diz üstü protezleri

 • Pasif vakumlu diz üstü protezleri

 • Aktif vakum sistem diz üstü protezleri

 

Gibi soket uygulama tipine göre ayrılırlar. Teknik personelimiz sizin için uygun olan soket uygulama tipini belirledikten sonra protezinizde kullanılacak olan aşağıdaki diz eklemi ve ayak seçeneklerinden sizin için uygun olanı tavsiye ederler. Test etmenizi sağlarlar.

Diz üstü protezi diz eklem çeşitleri;

 • Mekanik eklemli diz üstü protezleri

 • Pnömatik eklemli diz üstü protezleri

 • Hidrolik eklemli diz üstü protezleri

 • Mikro işlemci kontrollü diz eklemli diz üstü protezleri

 • Biyonik diz eklemli diz üstü protezleri

dizüstü protezi.jpg

Diz üstü protezi ayak çeşitleri;

 • Mafsallı ayak

 • Sach ayak

 • Karbon ayak

 • Hidrolik bilek eklemli ayak

 • Elektronik bilek eklemli ayak

Össur RHEO KNEE ® XC diz eklemi.jpg

Diz üstü protez bacak ne zaman takılır?

 

İlk kez protez kullanacak olan amputelerde diz üstü protezi uygulama süreci yaralar kapanıp dikişler alındıktan sonra başlar. Öncelikle güdük şekillenmesi için bandaj uygulaması yapılır, ve kalça ekleminde hareket kısıtlılığı olmaması için egzersizlere başlanır. Güdük ödem kontrolü yapıldıktan sonra geçici bir protez ile kişi ayağa kaldırılıp yürüme eğitimi verilir. Kişinin yürüyüş performansına bağlı olarak güdük şekillenmesi tamamlandığında kalıcı proteze geçilip kozmetik olarak protez kaplaması sağlıklı bacağa benzetilerek kişiye teslim edilir.

ayak protezi ayak protezi fiyatları bacak protez bacak protezi fiyatları biyonik bacak biyonik bacak fiyatları c leg protez diz altı protez diz altı protez ayaklar diz altı protez bacak diz altı protez bacak fiyatları diz altı protez çeşitleri diz altı protez fiyatları diz alti protez fiyatlari diz altı protez silikon fiyatları diz alti protez silikon fiyatlari diz üstü protez diz üstü protez bacak diz üstü protez bacak diz üstü protez bacak fiyatları diz üstü protez bacak fiyatlari diz üstü protez çeşitleri dizüstü protez fiyatları dizüstü protez fiyatlari elektronik protez bacak diz üstü elektronik protez bacak fiyatları karbon protez ayak fiyatları kol bacak ortopedik protez ottobock protez ottobock protez fiyatları protes ayak fiyatları protes ayak fiyatlari protez ayak protez ayak çeşitleri protez ayak fiyatları protez ayak fiyatlari protez bacak protez bacak çeşitleri protez bacak diz altı protez bacak firmaları protez bacak firmalari protez bacak fiyatları protez bacak fiyatları nedir protez bacak ne kadar protez bacak silikon fiyatları protez fiyat listesi protez fiyatları protez fiyatlari silikon ayak protezi silikon liner fiyatları silikon liner fiyatlari silikon protez ayak fiyatları takma ayak takma ayak fiyatları takma ayak fiyatlari takma bacak

Diz üstü protez bacak nasıl takılır?

Yapılacak uygulama tipine göre kullanıcı önce güdüğüne tahrişleri engellemek amacı ile yumuşak bir ürün olan esnek iç soket veya silikon liner giyer daha sonra protezini bacağına takıp yürümeye başlar. 

Diz üstü protezi devlet karşılıyor mu?

Sosyal Güvenlik Kurumunun, Sağlık Uygulama Tebliğinde Ek3C2 ve Ek3C5 listelerinde Protez temin şartları belirtilmiştir. Sizin için uygun protez belirlendikten sonra liste içindeki ibareleri içeren rapor ve reçete ile devlet ödemesinden faydalanabilirsiniz.

Diz üstü protez bacak fiyatları ne kadar?

Sosyal Güvenlik Kurumunun, Güncel Sağlık Uygulama Tebliğinde Ek3C2 ve Ek3C5 listelerini https://www.sgk.gov.tr/Arama/Index/sut linkinden inceleyebilirsiniz.

Diz üstü protez bacak protezi garanti süresi ve kullanım ömrü ne kadar?

Uygulama yapılan ürün markasına göre garanti süreleri değişmektedir. Ortalama garanti süreleri;

 • Silikon liner için 6 ay

 • Diz eklemleri için 2-5 yıl

 • Karbon veya poliüretan ayak için 2-3 yıl

 • Modüler aksam için 2 yıldır.

Sosyal güvenlik kurumu her 5 yılda bir veya protezinizin garanti süresi bitmiş ve kullanılamayacak durumda ise yeni protez karşılamaktadır.

Otto Bock diz üstü protezi

 

Otto Bock 3R93 Modern terapi diz eklemi
 

Ampütasyon sonrası terapi sürecinize özel olarak, geçici protez uygulamalarında kullanılan yüksek emniyetli diz eklemidir. İlk yürüme ve ayakta durma egzersizlerinizi oldukça kolaylaştırır.

 

Diz eklemi, komplike olmayan ayarlar ve bireysel güvenlik ihtiyacınıza uyarlanabilecek bir işlevsellik ile kendini göstermektedir. Oturmak için gerekli olan diz eğimini kendi başınıza bir çekme ipini kullanarak oluşturursunuz. 125 kilogramlık vücut ağırlığına kadar izin verilmiş olan eklem, düşük ile orta dereceye kadar mobilite derecesinde olan protez kullanıcılarına uygundur.

Diz ekleminin görsel olarak başarılı tasarımı, 2012'de product design award ile ödüllendirilmiştir.

ottobock 3r93 diz eklemli diz üstü protezi.jpg
ottobock 3r80 diz eklemli diz üstü protezi.webp

Otto Bock 3R80 Hidrolik diz eklemi
 

Rotasyonlu hidrolik diz eklemi ile kararlılığını göster.
 

Protezli biri olarak, günlük aktiviteleriniz boyunca diz ekleminize olan güven çok önemlidir. Bu nedenle, günlük yaşamda kendinizi desteklenmiş ve bağımsız hissetmenizi sağlayan hidrolik bir diz eklemi olarak geliştirilmiştir. 

 

3R80, hem duruş hem de salınım fazının hidrolik tarafından kontrol edilmesini sağlayan benzersiz rotasyon hidroliğine sahiptir. Örneğin, merdivenlerden adım adım inmek ve çeşitli yürüme hızlarında yokuş aşağı yürümek, fizyolojik yürüyüş paternini yakından taklit eden eklem tarafından desteklenir. Daha fazla güvenlik için manuel bir kilidi vardır ve 3 metre derinliğe kadar suya dayanıklıdır.

Otto Bock Cleg 4 mikroişlemci kontrollü diz eklemi
 

Performansı kanıtlanmış en yeni nesil protez arayanların tercihi
 

cleg 4 protez.jpg

Bugüne kadar gerçekleştirilen 100.000'den fazla uygulama ile C-Leg, dünyadaki diğer tüm mikro işlemcili dizlere göre daha çok kullanıcı tarafından tercih edilmektedir. C-Leg, üstün güvenilirlik ve performans sunarak kullanıcıların sağlıklı ve aktif bir yaşantı sürmelerine odaklanmasını sağlar.

C-Leg, merdiven ve rampa inmekten engebeli zeminde hareket etmeye, hatta geri geri yürümeye kadar çok çeşitli gündelik durumlara dinamik olarak uyum sağlar.

C-Leg'in bu mirası, C-Leg 4 güncellemesi ile varlığını sürdürmektedir. Yenilikçi tasarımı ve heyecan verici yeni özellikleriyle C-Leg 4, hem kullanıcılar hem de profesyoneller için bilindik güvenilirlik, üst düzey kişiselleştirme imkanı ve daha kolay, daha sezgisel bir kullanıcı deneyimi sunar.

Otto Bock Genium X3 mikroişlemci kontrollü diz eklemi

Yorulmak bilmeyenler için.

ottobock genium x3.jpg
ottobock genium x3 eklemli diz üstü protezi.jpg

Genium bacak protezlerimizin teknolojisi, geri yönde yürüme ve merdiven inme ve çıkma veya farklı yürüme hızları ve adım boylarında da sezgisel ve doğal hareket süreçlerini mümkün kılar. Daha fazla güvenlik ve hayat kalitesi ve korunmuş olan yanın üzerindeki yükün azaltılması, kullanıcının faydalanabileceği yanlardan sadece bazılarıdır. Bu özellikler bilimsel olarak kanıtlanmıştır.

 

Eşsiz Genium işlevselliğine göre tasarlanmış olan Genium X3, özellikle sağlam ve dayanıklıdır. Vücut açısından zorlu meslekler, yüzme, sportif serbest zaman etkinlikleri, ayrıca su, toz, kum veya toprağın rol oynadığı durumlar; bunlar, Genium X3 için ideal koşullardır.

Genium X3, Cockpit App 2.0 ile kolayca konfigüre edilebilir.

Össur diz üstü protezi

 

 Össur Total 2000 diz eklemli diz üstü protezi

 

 Total Knee 2000, topuk temasında şok emilimi sağlayarak, rahatlık ve doğal bir yürüyüş sunar

Salınım fazında diz eklemi kısalarak yürümede kalça ekleminde oluşan anormal sapmaları önler.

3 fazlı hidrolik salınım kontrolü, yürüme hızındaki değişikliklere adaptasyon sağlar.

Ayarlanabilir duruş fleksiyonu,  duruş sırasındaki diz bükülmesini taklit ederek vücut üzerindeki şok ve stresi azaltır.

Össur Total 2000 diz eklemli diz üstü protezi.jpg
Össur mauch diz eklemli diz üstü protezi.jpg

 Össur Mauch diz eklemli diz üstü protezi

 

 

Mauch Knee, öngörülemeyen koşullara dayanacak şekilde tasarlandı. Sofistike bir profil, gerilme stopu, hafif alüminyum yapı ve geliştirilmiş küresel mekanizmaya sahip Mauch Knee,  aktif kullanıcılar için uygundur. Salınım ve Duruş fazı Kontrollü (SNS®) tek eksenli hidrolik diz sistemidir.

Össur RHEO KNEE ® XC  diz eklemli diz üstü protezi

Her yere gitmeye hazırlanın

Össur RHEO KNEE ® XC diz eklemli diz üstü protezi.jpg
Össur RHEO KNEE ® XC diz eklemi.jpg
 • ·       Tüm yüzeylerde güvenilir ve kolay salınım başlatma

 • ·       Manuel kilitleme imkanı

 • ·       Otomatik uyarlanabilir gerçek zamanlı duruş ve salınım kontrolü

 • ·       Otomatik tökezleme kurtarma

 • ·       Hava koşullarına dayanıklı tasarım, tatlı su sıçramalarına maruz kalmaya izin verir

 • ·       Hareketliliği destekler; bisiklete binme, tempolu koşma ve merdiven çıkma

Össur POWER KNEE ® biyonik diz eklemli diz üstü protezi
Power Knee Sizi Hareket Ettirmek İçin Üretildi

Össur POWER KNEE ® biyonik diz üstü protezi.jpg

Power Knee, motorla çalışan bir mikroişlemci dizdir (MPK). Düz zeminde yürürken, rampalardan veya merdivenlerden inip çıkarken ve ayağa kalkarken aktif yardım sağlar. Power Knee, amputelerin hareketliliği sürdürmelerini ve yeniden kazanmalarını ve keyif aldıkları günlük aktivitelere katılmalarını sağlar.

diz üstü protez.png

Power Knee, dünyanın ilk motorla çalışan mikroişlemci dizidir.

Aktif yardım, konsantrik ve eksantrik kas aktivitesini taklit etmek için fleksiyona ve ekstansiyona güç verir

Gelişmiş sensörler, kullanıcının hareketlerini doğru bir şekilde algılar ve mikroişlemciyi, son teknoloji algoritmaların dizinin kullanıcının ihtiyaçlarına yanıt vermesini sağladığı yerlerde bilgilendirir.

Güçlü bir motor, tutarlı duruş aşaması ve aynı zamanda serbest salınım aşaması sağlar

Ayağa kalkarken aktif ekstansiyon, inerken kontrollü direnç, yürüyüş sırasında aktif fleksiyon ve ekstansiyon ve enerji dönüşü duruş fleksiyon sağlayan Power Knee, simetrik ağırlık dağılımını ve doğal yürüyüşü kolaylaştırır.

 

 • ·       Otomatik uyarlamalı gerçek zamanlı duruş ve salınım kontrolü

 • ·       Enerji geri dönüşlü duruş fleksiyonu

 • ·       Düz zeminde yürüme, basamak basamak merdiven çıkma ve ayağa kalkarken aktif yardım

 • ·       Ayaktayken sezgisel diz kilidi, eşit ağırlık dağılımını kolaylaştırır

 • ·       Tek bir pille 25 saatlik tipik kullanım

 • ·       Değiştirilebilir pil, diz veya ayrı olarak şarj edilebilir

 • ·       iOS cihazları için eşlik eden Össur Logic uygulaması, basit uygulayıcı kurulumu ve ayarlaması sağlar

bottom of page