top of page

Diz altı protez
 

Diz eklemi ve ayak bileği eklemi arasında oluşan kayıplara uygulanan protezlerdir.

 

 

En iyi diz altı protez hangisidir?

Kişiye uygun protezler belirlenirken kullanıcının fiziksel durumu, aktivitesi, ihtiyaçları belirlenir ve ekonomik durumuna uygun protez seçilir. En iyi protez kullanıcının ihtiyaçlarını karşılayan, giyip çıkarması kolay, aktivite seviyesine uygun, hafif ve tedarik ederken bütçesini zorlamayan ekonomik protezdir.

Diz altı Protezi.jpg
Diz altı protez çeşitleri nelerdir.jpg

Diz altı protez çeşitleri nelerdir?

Soket uygulama tipine göre protezler;

 • Soft soketli diz altı protezleri

 • Silikon liner pim sistemli diz altı protezleri

 • Pasif vakumlu diz altı protezleri

 • Aktif vakum sistem diz altı protezleri

Olarak dörde ayrılırlar. Teknik personelimiz sizin için uygun olan soket uygulama tipini belirledikten sonra protezinizde kullanılacak olan aşağıdaki ayak seçeneklerinden sizin için uygun olanı tavsiye ederler.

Diz altı protezi ayak çeşitleri;

 • Mafsallı ayak

 • Sach ayak

 • Karbon ayak

 • Hidrolik bilek eklemli ayak

 • Elektronik bilek eklemli ayak

Diz altı protez bacak ne zaman takılır?

 

İlk kez protez kullanacak olan amputelerde diz altı protezi uygulama süreci yaralar kapanıp dikişler alındıktan sonra başlar. Öncelikle güdük şekillenmesi için bandaj uygulaması yapılır, ve diz ekleminde hareket kısıtlılığı olmaması için egzersizlere başlanır. Güdük ödem kontrolü yapıldıktan sonra geçici bir protez ile kişi ayağa kaldırılıp yürüme eğitimi verilir. Kişinin yürüyüş performansına bağlı olarak güdük şekillenmesi tamamlandığında kalıcı proteze geçilip kozmetik olarak protez kaplaması sağlıklı bacağa benzetilerek kişiye teslim edilir.

Diz altı protez bacak nasıl takılır?

Yapılacak uygulama tipine göre kullanıcı önce güdüğüne tahrişleri engellemek amacı ile yumuşak bir ürün olan soft soket veya silikon liner giyer daha sonra protezini bacağına takıp yürümeye başlar. 

Diz altı protezi devlet karşılıyor mu?

Sosyal Güvenlik Kurumunun, Sağlık Uygulama Tebliğinde Ek3C2 ve Ek3C5 listelerinde Protez temin şartları belirtilmiştir. Sizin için uygun protez belirlendikten sonra liste içindeki ibareleri içeren rapor ve reçete ile devlet ödemesinden faydalanabilirsiniz.

Diz altı protez bacak fiyatları ne kadar?

 

Sosyal Güvenlik Kurumunun, Güncel Sağlık Uygulama Tebliğinde Ek3C2 ve Ek3C5 listelerini https://www.sgk.gov.tr/Arama/Index/sut linkinden inceleyebilirsiniz.

Diz altı protez bacak protezi garanti süresi ve kullanım ömrü ne kadar?

Uygulama yapılan ürün markasına göre garanti süreleri değişmektedir. Ortalama garanti süreleri;

 • Silikon liner için 6 ay

 • Jel dizlik için 3 ay

 • Karbon veya poliüretan ayak için 2-3 yıl

 • Modüler aksam için 2 yıldır.

Sosyal güvenlik kurumu her 5 yılda bir veya protezinizin garanti süresi bitmiş ve kullanılamayacak durumda ise yeni protez karşılamaktadır.

Otto Bock diz altı protezi

 

Triton Harmony – hırslı ve çevik

Triton Harmony protezi.jpg

Protezin sürekli ve sıkı oturması

Triton Harmony protez ayak, aktif vakum sistemi sayesinde günün ötesinde de güdük ve protez arasında iyileştirilmiş tutuş ve daha fazla konfor sunar. Kullanıcılar, protezin sıkı oturması sayesinde iyileştirilmiş bir protez kontrolünün avantajını elde eder. Ayrıca istemsiz güdük hareketleri sonucunda oluşan güdük sorunları ve cilt tahrişleri minimize edilebilir ve güdük hacmi stabilize edilebilir.

Triton Harmony pr.jpg

Kuvvetli yürüyüş için güçlü yuvarlanma

Triton Harmony karbon ayak, dinamik yuvarlanma ve kuvvetli yürüyüş anlamına gelir. Kullanıcılara, yüksek yoğunluktaki aktiviteler için de tavizsiz reaksiyon ve kontrol sunar

Triton Harmony.jpg

Güdük üzerindeki yükün hissedilir derecede azalması

Entegre fonksiyon halkası, arttırılmış bir torsiyon imkanı sağlar ve bacağın doğal rotasyon yeteneğini destekler. Böylece güdük üzerinde oluşabilecek torsiyon yüklenmeleri ve kesme kuvvetleri minimize edilir ve cilt tahrişleri azaltılabilir. Bu sadece spor veya bedensel işler gibi zorlu faaliyetler için değil, aynı zamanda gündelik hayat koşulları içerisindeki dönüşler ve hareketler için hissedilir bir yük azaltması sağlar. Ayrıca 15 mm'ye kadar olan dikey yaylanma mesafesi de, kullanıcı tarafından basma ve özellikle merdiven inme gibi durumlar sırasında hissedilen darbeleri de absorbe eder.

Triton Harmony prot.jpg

Gündelik hayattan zorlu mesleklere ve serbest zaman sporlarına kadar çok çeşitli kullanım alanları için uygundur.

Triton Harmony p.jpg
Triton Harmony pro.jpg

Ossur diz altı protezi

 

Unity dizliksiz vakum sistemi

Unity dizliksiz vakum sistemi.png

Sürdürülebilir Uyum

Unity, protez ayağın doğal hareketinin yarattığı enerjiyi kullanarak soket içinde vakum oluşturan, türünün ilk örneği dizliksiz vakum sistemidir. Tüm protez kullanıcıları için tasarlanmıştır.  Piyasadaki diğer vakum teknolojilerinden daha hafif, daha sessiz ve daha basit bir vakum süspansiyonudur.

 

 

Neden Unity?

Protezin başarısı güdük ile soket arasındaki uyuma bağlıdır: süspansiyon çok önemlidir. Havanın aktif olarak soketten çekildiği yükseltilmiş bir vakum konforun anahtardır.

 

Diz üstü veya diz altı, düşük aktif veya yüksek aktif, mekanik veya mikroişlemci çözümü gerekip gerekmediğine bakılmaksızın, Unity Dizliksiz Aktif Vakum Sistemi, aşağıdaki gibi avantajlarla klinik sonuçlara uygun bir uyumu desteklemeye yardımcı olur:

 

 • Konforu artırmak

 • Hareketlilik ve transferlerin iyileştirilmesi

 • Denge ve istikrarın iyileştirilmesi

 • Düşme riskini azaltmak

 • Yürüyüş simetrisinin iyileştirilmesi

 • Ses seviyesini kontrol etme ve dalgalanmaları azaltma

Unity dizliksiz vakum.jpg
bottom of page